Get Adobe Flash player







Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Projekt systemowy – ostatnie miesiące realizacji

     
     Ostatni kwartał realizacji projektu „Aktywizacja społeczno – zawodowa bezrobotnych z Nowogrodu Bobrz.” w 2013r. również przyniósł wiele nowych propozycji dla naszych zaangażowanych Uczestników. W okresie jesienno – zimowym kontynuowane były zajęcia:

  • „Animacyjno – integracyjne” z Panem Mateuszem Wyderka, które zakończyły się dnia  30.10.2013r.
  • „Dbanie o siebie” z Panią Edyta Zielińską, które zakończyły się dnia 20.11.2013r
  • „Zajęcia z samoobrony” z Panem Emilem Waszak, które zakończyły się 03.12.2013r
  • „Warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców” z Panią Jadwigą Słapczyńską i Panią Justyną Świątek, które zakończyły się 05.12.2013r
      Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem projektu od 13.11.2013r. rozpoczęły się spotkania z „Gospodarowania czasem i zarządzania budżetem domowym”, które prowadzone były przez Panią Manuelę Piątkowską. Zajęcia skoncentrowane zostały wokół wzmacniania umiejętności racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi i efektywną organizacją czasu wolnego. Ponadto tematyka zajęć obejmowała również rozwinięcie wiedzy z zakresu radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, naukę oszczędzania i kontrolowania budżetu domowego.
Oprócz zajęć, które odbywały się w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w ramach działań projektowych organizowane były również wyjazdy. W ostatnim kwartale w dniach 28 i 31.10.2013r. zorganizowane zostały wyjazdy do fryzjera. Metamorfozy, w których brały udział Panie odbyły się w salonie fryzjerskim Pani Andżeliki Kaszubowskiej. Miła atmosfera, pozytywny nastrójwprawiły Uczestniczki w wyśmienite humory. Panie chętnie rozmawiały i doradzały sobie nawzajem w zakresie doboru koloru farb i proponowanych przez fryzjerkę cięć. Wszystkie Panie biorące udział w metamorfozach dziękowały i wyrażały ogromne zadowolenie z nowych fryzur. Efekty pracy Pani Andżeliki można obejrzeć w naszej galerii zdjęć, do odwiedzenia której już teraz zapraszam. Kolejnym wyjazdem była wizyta studyjna w Odrzańskiej Spółdzielni Socjalnej w Krośnie Odrzańskim w dniu 08.11.2013r. Grupa została przywitana przez Panią Prezes Justynę Kiwert i pracowników spółdzielni. Pani Prezes przygotowała dla nas prezentację, która szczegółowo omówiła, chętnie udzielała również wyczerpujących odpowiedzi na  pojawiające się pytania.Wyjazd był kontynuacją rozwijania wiedzy z zakresu ekonomii społecznej (w dniach 05 – 06.06.2013r uczestnicy brali udział w warsztatach z Panią Karoliną Cyran – Juraszek). Ostatnim wyjazdem był wyjazd do kina zorganizowany dnia 05.12.2013r. w ramach „Warsztatów umiejętności wychowawczych dla rodziców”. Rodzice biorący udział w warsztatach wraz z dziećmi chętnie obejrzeli bajkę „Kraina Lodu”, natomiast pozostali uczestnicy – w ramach wyjazdu integracyjnego obejrzeli film. Podczas wyjazdu rodzice zachęcani byli przez prowadzące zajęcia do rozmów z dzieckiem (m.in. na temat obejrzanego filmu animowanego) i wyciągania wniosków ze swojej postawy wychowawczej. Warsztaty miały na celu ćwiczenie pokonywania barier we wspólnych rozmowach z dzieckiem i naukę wsłuchiwania się w jego potrzeby.
     W dniu 13.12.2013r. odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie realizowanego od 2008 roku projektu systemowego. Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Nowogrodzie Bobrzańskim, prowadzący zajęcia a także wszyscy uczestnicy. Spotkanie poprowadziły Pani Agnieszka Bandiak – Kierownik MGOPS i Pani Ilona Pierzchalska – Koordynator projektu. W przedświątecznej atmosferze omówiono realizacje projektu na przestrzeni lat. Głos zabierali również Beneficjenci, którzy chcieli się podzielić swoimi odczuciami. Podsumowując uczestnicy dziękowali i wykazywali ogromne zadowolenie z możliwości angażowania się w działania projektowe. Analiza przeprowadzonych ankiet natomiast wykazała, że zdecydowana większość jest zadowolona z udziału w projekcie, część osób wyraża nawet zainteresowanie kontynuacją swojego udziału w przyszłości. Po części związanej z prezentacją sukcesów i analizy doboru instrumentów aktywizacji społecznej Goście zostali zaproszeni na uroczysty obiad.
 
Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych do galerii zdjęć.



Projekt systemowy 2013 rok – III kwartał


     Po okresie wakacyjnym przyszedł czas na wrzesień a wraz z nim nowe propozycje dla naszych Uczestników projektu „Aktywizacja społeczno zawodowa bezrobotnych z Nowogrodu Bobrz.”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podczas tegorocznego lata kontynuowane były spotkania:

1. Animacyjno – integracyjne z Panem Mateuszem Wyderka, które pozwoliły Uczestnikom projektu lepiej się poznać i zintegrować. Panująca na zajęciach miła atmosfera sprzyja budowaniu i wzmacnianiu pozytywnej samooceny a także stwarza możliwość rozwijania ważnego elementu, jakim jest współpraca w grupie.

2. z zakresu Dbania o siebie z Panią Edyta Zielińską. Od początku realizacji zajęć wiele się wydarzyło. Pani Edyta prowadząc zajęcia z wizażu i stylizacji stale pomaga znaleźć naszym Uczestniczkom swój styl i uczy doboru odpowiednich kosmetyków w przystępnej cenie. Panie na zajęciach przechodzą prawdziwą metamorfozę, poznają techniki makijażu, odpowiedniego doboru kroju i kolorów ubrań. Dzięki kreatywnym działaniom prowadzącej odbyła się również sesja zdjęciowa Uczestniczek w plenerze.

3. Złotej Rączki, które odbywały sie w lipcu przez okres dwóch tygodni w pomieszczeniu tut. Ośrodka. Były to zajęcia dotyczące drobnych prac remontowych, w których uczestniczyli Panowie. Uczestnicy projektu pod okiem fachowców nabyli nowe umiejętności, które obecnie z powodzeniem mogą wykonywać u siebie w domach. W trakcie prac udało się odświeżyć pomieszczenie – pomalować ściany i zastąpić starą podłogę nowymi panelami. Efekty pracy można oglądać w galerii zdjęć.

W odpowiedzi na duże zainteresowanie tematem z zakresu samoobrony i ogromnym zaangażowaniem Uczestników w działania projektowe zostały zorganizowane zajęcia z samoobrony. Cykl spotkań z Panem Emilem Waszak rozpoczął się w czwartek 19.09.2013 roku od nauki rozpoznawania sytuacji zagrożenia i unikania ich, zachowania się i panowania nad strachem podczas spotkania z potencjalnym napastnikiem. Zajęcia pod okiem doświadczonego instruktora pozwolą zdobyć wiedzę, dzięki której Uczestnicy będą mogli zapobiegać sytuacjom zagrażającym ich bezpieczeństwu a w razie konieczności stawić czoła napastnikowi. Pogłębią również wiedzę związaną z psychologicznymi aspektami samoobrony a także wzmocnią pewność siebie i w swoje możliwości. Nauka takich zachowań pozwoli wykształtować i wzmocnić poczucie bezpieczeństwa, natomiast w sytuacjach trudnych pozwali obronić się w skuteczny sposób.

W trakcie realizacji projektu odbyły się również dwa wyjazdy. Pierwszy wyjazd był wycieczką integracyjną dla naszych Uczestników. Zaplanowano i zrealizowano w dniu 23.08.2013r. wyjazd do Karczmy Polskiej w Zasiekach. Wiejski klimat, dużo zieleni, cisza i przemiła obsługa restauracji sprzyjały aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Po ekologicznym śniadaniu odbyły się zabawy integracyjne, które prowadziła Koordynator projektu – Pani Ilona Pierzchalska. Dodatkową atrakcją były „mini” zawody wędkarskie. Uatrakcyjniając pobyt w Karczmie zostały zorganizowane również warsztaty „Magia Dekorowania”, które prowadziła Pani Olga Białkowska – Śmigiel. Tematyka zajęć związana była z dekoracją stołów za pomocą kompozycji z kwiatów, warzyw i owoców. Każdy uczestnik miał możliwość stworzyć własne, niepowtarzalne ozdoby techniką carvingu. Wyjazd zakończył się ogniskiem integracyjnym.

Drugim wyjazdem była wycieczka w ramach warsztatów kształtowania umiejętności opiekuńczo – wychowawczych. Zajęcia są przewidziane dla Uczestników projektu będących rodzicami. Wyjazd został zorganizowany dla rodziców i dzieci w dniu 21.09.2013 roku. Wiele atrakcji zapewnił pobyt w Rodzinnym Parku Linowym w Jeziorach Wysokich. Uczestnicy mieli okazję pokonać przeszkody na trasach o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasa żółta licząca 10 przeszkód i kończąca się zjazdem na ślizgawce sprawiała radość najmłodszym uczestnikom. Dla uczestników wyjazdu najbardziej popularna okazała się trasa zielona przeznaczona dla osób powyżej 110 cm składająca się z 14 przeszkód. Najodważniejsi mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na trasie niebieskiej. Po aktywnie spędzonym czasie w Parku Linowym Uczestnicy kontynuowali wspólną zabawę w Karczmie Polskiej w Zasiekach. W restauracji urządzonej w staropolskim stylu zorganizowane zostały przez Panią Jadwigę Świątek i Panią Justynę Słapczyńską zabawy dla dzieci i rodziców, w które zaangażowała się również kadra projektu. Dla dzieci dodatkową atrakcją było spotkanie z kozami i kucykiem. Właścicielka restauracji – Pani Ewa pokazała również wyrób sera z koziego mleka. Na koniec pobytu dla każdego gościa czekała niespodzianka przygotowana przez właścicieli restauracji. Klimat i nastój miejsca, miła atmosfera i wspólne rozmowy sprzyjały aktywnej integracji Uczestników. Wszyscy powrócili do Nowogrodu Bobrz. w dobrych humorach.

Od października rozpoczynają się zajęcia dotyczące gospodarowania czasem i zarządzania budżetem domowym. Spotkania, na których Uczestnicy zdobędą wiedzę m.in. z racjonalnego gospodarowania dostępnymi środkami finansowymi i efektywną organizacją czasu wolnego będzie prowadziła Pani Manuela Piątkowska.

Harmonogram projektu część 3.

ZAPRASZAM DO GALERII ZDJĘĆ, GDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ AKTYWNE UCZESTNICTWO I ZAANGAŻOWANIE BENEFICJENTÓW WE WSZYSTKIE DZIAŁANIA PROJEKTOWE W 2013 ROKU.

Pierwsza część projektu.